Abdullah DOĞMUŞ

Mimarlık Ve Girişimcilik

  • Tarih : 12/11/2019
  • Yazar :

Mimarlık  ve Girişimcilik
Mimarlık gibi zor bir bölümü fellow programıyla birlikte yürütebiliyor muyum?

Mimarlık okuyorum, çok yoğunum ve hepinizin de bildiği gibi sıklıkla jüriye çıkıyorum. Çoğunuzun aklına bu denli zor bir bölümü okurken nasıl oluyor da girişimcilik vakfına ve girişimciliğe vakit ayırabiliyor sorusu gelebilir. İşte o sorunun cevabı J  Benim gibi mimarlık okuyanlara küçük bir tavsiyem var “zamanınızı durdurun.” Evet zamanınızı durdurmayı öğrenin. Bu nasıl oluyor, zaman bükücü müyüm ben demeyin. Sizler ilk önce zaman konusunda yaşadığınız sıkıntılardan ve “yarın jürim var yine uykusuzum” tarzındaki telaşlarınızdan kurtulun. Çünkü sizler uykusuz geçirdiğiniz vakitlerin fazlalığıyla değil zamanınızı verimli kullanarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu alanda uzman kişilerin tavsiyesi de zamanının doğru planlanması yönündedir. Peki zamanı nasıl yöneteceğiz? İşte cevabı: Üniversitelerin resmi internet sitelerinde akademik takvimler bulunuyor ve buradan vize/final/proje tarihlerini öğrenebilirsiniz. Girvak ise yıllık takvimini ilk #fellowup’ta açıklamakta. Girvak ve okulunuzun önemli tarihlerini ajandanıza not almanız zamanınızı verimli kullanmanıza yardımcı olacaktır.
Zaman konusunu hallettik. Sıra “Girişimcilik Vakfı’nı”  tanımaya geldi. Girişimcilik Vakfı 2014’ün Nisan ayında Sina Afra öncülüğünde kuruluyor ve gençlere girişimciliği kariyer hedefi haline getirmeyi amaçlıyor. Şöyle ki kendinizi girişimcilik alanında geliştirerek kariyerinize yatırım yapma imkanı yakalayabiliyorsunuz. Vakıfta 2 ayda bir düzenlenen fellowuplar oluyor ve  bu fellowuplarda fellowlar bir araya gelerek ilham veren girişimcileri dinleme şansı yakalıyor. Türkiye girişimcilik ekosisteminde özel davetlilerle birlikte öğle yemeğinde buluşuyorsunuz ve yemek esnasında sohbet ederek networkünüzü genişletebiliyorsunuz. Girvak her yıl fellowlarını yurt dışı etkinliklerine gönderiyor. Bunlardan en ilginci kuşkusuz Tel Aviv gezisi. “ Farkınız özgürlüğünüzcesaretiniz girişiminiz olsun” mottosuyla yola çıkmış olan bu vakıftan daha  da çok cesaret alıp yurt dışı seyahat hayallerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu fırsattan faydalanıp ilk yurt dışı seyahatini Girvak sayesinde yapan arkadaşlarımız şimdi Dünyayı gezmeye başladılar. Yurt dışı seyahatleri için para gerekli der dediğinizi duyar gibiyim. Girişimcilik vakfı bunu da düşündü ve fellowlara hey ay 500TL burs imkanı sunuyor.
Mimarlık okuyorum ve bir girişim fikrim var ne yapmalıyım?
“Mimarlık okuyorum ve güzel bir fikrim ne yapmalıyım” diyenleriniz varsa aranızda. Şöyle ki kesinlikle girişimciliğin ne olduğunu öğrenmelisiniz. Aynı zamanda çalışmak istediğiniz alanlarda uzman insanlarla iletişime geçmenizi öneririm. Sıkı bir pinterest takipçisi olan sizler aynı zamanda sıkı bir girişim platformları takipçisi de olmalısınız. Ve en önemlisi mümkün oldukça fikirlerinizi girişimcilerle paylaşmanız çünkü onlardan alacağınız bir tavsiye fikrinize katkı sağlayabilir. Sizler çalışmak istediğiniz konuda kendinizi ilerleteceğiniz bir lokomotif görevi görecek; Girişimcilik Vakfı’nın farkını fellow olduktan sonra hissedeceksiniz.


Girişimcilik Vakfı’nın mimarlık eğitimine etkileri neler oldu?
Okulda problem çözme ve aynı zamanda proje oluşturmada analiz yeteneğinizin geliştiğini göreceksiniz. Bununla birlikte araştırma yaparken gerekli kaynağa en kısa sürede ulaşabilecek ve eleştirel düşünmeyi öğreneceksiniz. Girişimcilik Vakfı ile yaptığımız workshoplarda öğrendiğiniz fikir oluşturma süreci ile bir mimari proje sürecinde benzerliklerin olduğunu göreceksiniz. Birbiriyle bütünleşen iki ayrı yetenek sizin daha güzel çözümler üretmenize yardımcı olacak. Bunlar benim kazandıklarımdan yalnızca birkaçı sadece bu konu bile size projelerinizde farklı açıdan bakabilme gücü sunuyor. Bende bu sayede içimdeki cesaret ve Girişimcilik Vakfı’ndan aldığım ilhamlarla birlikte Türkiye geneli mimarlık yarışması kazandım. Sizler de eminim ki yarışmalara katılmadan önce ekibinizi oluştururken bir girişim fikrinin geçtiği aşamalardan geçtiğinizi fark edeceksiniz. Bunun pratiği Girişimcilik Vakfı’nda her zaman yapılıyor. 

Daha önce fellow arkadaşım İpek Aksel ile gerçekleştirdiğimiz “Girvak Mimarlık Canlı Yayınımızı” aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
https://www.facebook.com/GirisimcilikVakfi/videos/705390503248277/
Soru ve görüşleriniz için bana www.abdullahdogmus.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Mimarlık Ve Girişimcilik