Abdullah DOĞMUŞ

Bursa Science Expo Gönüllü Eğitmen

  • Kategori : Sosyal Sorumluluk Projeleri
  • Proje Sahibi : Abdullah DOĞMUŞ
  • Proje Yeri : Bursa
  • Proje Yılı : 2018

28 Nisan 2018 tarihinde, Gönüllü olarak başvurduğum Bursa Science Expo’da Bursa Teknoloji Merkezi, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Henkel ile birlikte 500 çocuğa Pervaneli Formula 1, Arttırılmış Gerçeklik, Doğan Prit Yapımı ve Nişasta İyot çözeltisi deneyleri ile 500 çocuğa eğitim verdim.
NİŞASTANIN İYOT ÇÖZELTİSİ OLAN BATİKON VERDİĞİ TEPKİ SONUCU SİYAH VE LACİVERT RENGİNE DÖNÜŞÜMÜ DENEYİ:
İLK AŞAMA DENEY TÜPÜNE 1 PARMAK GENİŞLİĞİNDE NİŞASTA VE SONRA 3 PARMAK SU VE NİŞASTA SUDA ÇÖZÜLENE KADAR KARIŞTIRIP ÜSTÜNE 4 DAMLA İYOLT ÇÖZELTİSİ OLAN BATİKON KONULUYOR. VE TEKRAR KARIŞTIRIP SİYAH VE LACİVERT RENGİNİ VERDİĞİNİ GÖSTERİP NİŞANSTA OLDUĞU ANLAŞILIYOR. AMA ÖNCELİKLE NİŞANSTAYI GÖSTERİP NE OLDUĞU HAKKINDA BİLGİ ALMANIZ SONRA NİŞANSTA DEMENİZ GEREK.
PRİT YAPIMI DENEYİ:
İLK AŞAMA OLARAK SABUN RENDELEMEK VE BEHERİN  İÇİNE 1,5 ÇAY KAŞIĞI KADAR RENDELENMİŞ SABUN VE BİR YEMEK KAŞIĞI SU KONULUP SU İLE SABUN İYİCE ÇÖZÜLENE KADAR BALET ÇUBUĞUYLA KARIŞTIRILIYOR. SONRA SABUN SUDA ÇÖZÜNDÜKTEN SONRA  2 ÇAY KAŞIĞI NİŞASTA KONULUP KARIŞTIRILIYOR BİRAZ SIVI KIVAMDA BIRAKILIP ISITICIDA 75 DERECEYE KADAR ISITILIR VE SONRA SOĞUYANA KADAR KARIŞTIRILIR. SONRA PRİT OLUR. RENK VERMEK İSTEYENLER İÇİN GIDA BOYASI VE KOKU VERMEK İÇİNDE KOKU SIVILARINDAN KULLANILIR.
 

Bursa Science Expo Gönüllü Eğitmen